Testujemy Minecraft Realms

Kilka dni temu dostęp do testów usługi Minecraft Realms uzyskały kolejne kraje – Wielka Brytania, Irlandia oraz Holandia. Mieliśmy okazję przetestować tę usługę i teraz możemy powiedzieć o niej coś więcej.

Minecraft Realms, nowa, testowa jeszcze opcja dostępna z poziomu menu głównego Minecrafta pozwalająca na łatwe utworzenie i zarządzanie małym serwerem do gry, na którym możemy zagrać wspólnie z przyjaciółmi w klasyczny survival, lub w jedną z predefiniowanych gier. Wszystko to bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat serwerów, ich konfiguracji czy zabawy w przesyłanie plików i ich modyfikacji. Przynajmniej takie cele postawili sobie twórcy Minecrafta. Jak to się sprawdza w praktyce? O tym w dalszej części artykułu.

 

Cena Realms

Serwer Realms kosztuje aktualnie 8 Euro na miesiąc (czyli około 34 zł).

Przy zakupie mamy do wyboru dwa główne warianty.

W pierwszym z nich zezwalamy na automatyczne przedłużanie zakupionej przez nas usługi (można w każdej chwili wyłączyć) co jeden miesiąc przy 20% zniżce.

W drugim do wyboru mamy 3 opcje:

 • 1 miesiąc (30 dni)
 • 3 miesiące (90 dni) – 10% zniżki
 • 6 miesięcy (180 dni) – 20% zniżki

Na każdy serwer Realm możesz zaprosić 20 osób, lecz na serwerze jednocześnie może grać maksymalnie 10 graczy.

Tworzymy własny Realm

Jeśli znajdujemy się w jednym z krajów, w którym ta usługa jest oficjalnie dostępna w naszym menu powinna pojawić się nowa opcja.

Minecraft Realms - Menu Główne

 

Następnie możemy wejść na serwer do którego mamy dostęp lub utworzyć własny, w związku z tym, że nie mamy dostępu do żadnego z nich wykonamy tę drugą czynność poprzez kliknięcie na przycisk „Buy Realm”.

Minecraft Realms - Pusta Lista serwerów

Minecraft wyświetli nam link, po przejściu przez niego na stronę dedykowaną Realms i dokonaniu zakupu otrzymujemy potwierdzenie.

Minecraft Realms - Potwierdzenie zakupu

 

Gdy już wszystko zostanie opłacone i aktywowane wystarczy ponownie wybrać opcję Minecraft Realms i tym razem ukazuje nam się komunikat informujący nas, że możemy założyć nowy Realm.

Minecraft Realms - przycisk tworzenia nowego Realm

 

Teraz możemy ustawić nazwę naszego Realm oraz wybrać opcjonalny „Szablon”

Minecraft Realms - Uzupełnianie nazwy swojego Realm

 

Korzystając z szablonów możemy bez problemów założyć serwer ze specjalnie przygotowaną mapą Adventure i cały serwer będzie pod nią skonfigurowany.

Aktualnie dostępne szablony:

Minecraft Realms - Lista Szablonów

 

Nazwę oraz Opis swojego Realm możemy w każdej chwili zmienić poprzez opcję „Edit Realm”.

Minecraft Realms - Edycja Nazwy, opisu, poziomu trudności oraz trybu gry

 

W każdej chwili możemy również zmienić konfigurację naszego Realm przez panel konfiguracyjny, gdzie mamy takie opcje jak:

 • Zapraszanie i wyrzucanie znajomych
 • Zamykanie Realm
 • Edycja Ustawień (patrz screen powyżej)
 • Backupy (tworzone są automatycznie i możemy je przywracać oraz ściągać na dysk, nie ma możliwości wgrania własnej mapy na serwer Realm)
 • Zresetować Realm
 • Przełączyć tryb gry do Mini Gier
 • Odnowić płatną subskrypcję

Minecraft Realms - Konfiguracja

 

Po dokonaniu konfiguracji i edycji danych serwera będzie on dostępny dla każdej osoby, którą zaprosisz do gry. Tak prezentuje się na liście serwerów Realms:

Minecraft Realms - Lista Realms

Teraz pozostaje nam tylko wysłać zaproszenia i czekać aż wybrane przez nas osoby dołączą do gry.

Testujemy!

Samo założenie Realm jest dziecinnie proste, od dokonania transakcji do otworzenia serwera dla graczy nie mija nawet 5 minut, nie musisz się bawić w operacje na plikach i konfigurację samej maszyny.
Niesamowita prostota obsługi oraz intuicyjność sprawia, że Minecraft Realms jest idealną alternatywą dla hostingów pokroju Craftserve czy Pixelteam, jednakże zupełnie nie nadaje się do zastosowań bardziej profesjonalnych.

Minecraft Realms - Testujemy Mini Grę

Chcesz założyć mały serwer by pograć ze znajomymi – ta opcja jest dla ciebie, w przeciwnym wypadku lepiej rozejrzeć się za alternatywą w postaci serwera VPS, dedykowanego bądź wspomnianych wcześniej usług Minecraftowych serwerów.

Minecraft Realms - Survival, Aztix spawnuje się w dziurze

Spawn nie zawsze działa poprawnie, nie tylko w Realms

Samo granie na serwerze nie różni się praktycznie niczym od innych serwerów, wszystko działa płynnie i nie ma żadnych problemów z lagami czy powolnym wczytywaniem chunków.

Opinie Testujących

 

Bardzo przyjemne zapraszanie użytkowników na serwer bez potrzeby wyszukiwania i wpisywania ip. Wygodne łączenie z serwerem.
Drobne lagi przy generowaniu terenu.

Yamaha132

 

Minecraft Realms bardzo mi się podobało. W zasadzie to nie odczułem żadnych lagów i gra działała płynnie. Miłym zaskoczeniem był
czas restartu kiedy zmienialiśmy mapy. Mam jednak obawy co do funkcji jakie Mojang oferuje graczom za dość wysoką cenę. Za
mniejsze pieniądze można kupić hosting serwera, który oferuje więcej opcji łącznie z podstawowymi takie jak zmiana mapy lub
zmiana silnika gry.

matiyarosz

 

Rozgrywka w tym „trybie” jest właściwie identyczna jak gra na wydajnym serwerze Minecrafta z silnikiem Vanilla. Jak dla mnie Minecraft Realms oferuje zbyt małą ilość slotów na większe serwery oraz brak możliwości zdjęcia „white-listy”, co powoduje że są one skierowane tylko dla kogoś kto ma określoną grupę zufanych znajomych. Myślę, że jest to dobra alternatywa dla osób, które nie wiedzą jak kupić/postawić własny serwer (aktualnie coraz mniej jest już takich osób). Pierwsze co pomyślałem po wejściu na serwer: „Hmm. Gdyby tu dało się wybierać modyfikacje (tak jak mapy), które są przetestowane i których nie musiałby posiadać każdy klient”. Sądzę że do tego przygotowuje się Mojang, ponieważ aktualna oferta Realms to nie jest coś specjalnego co skłaniałoby do jego zakupu.

slaxes

 

Granie na serwerach Minecraft Realms było ciekawym przeżyciem. Serwery posiadają niski czas reakcji mimo, iż nie są ulokowane w Polsce. Przez swoją prostotę widać, iż są przeznaczone dla osób które nie chcą stawiać swoich serwerów na popularnej platformie „Hamachi” lub zamiennikach i nie mających aspiracji do tworzenia serwerów publicznych.

PepegoPL

 

Dobry wieczór, dzisiaj zostałem wytypowany do przetestowania i ocenienia nowej opcji w naszej grze. Opcja ta nazywa się „Minecraft Realms” i nie jest ona jak na razie dostępna w Polsce. Ja jednak miałem okazję wypróbować ten tryb i go ocenić.
Sama zakładka Realmsów i jej rozszerzenie wygląda bardzo schludnie, zaproszenia są całkiem widoczne i nie musimy przeszukiwać wszystkich zakładek opcji gry aby je odebrać. Zakładka z zaproszeniami jest widoczna i ma całkiem ładną ikonkę. Po odebraniu zaproszenia i wybraniu serwera kilkamy przycisk „Play” i już nawet próbując się połączyć z sesją napotykamy pierwsze zaskoczenie – gra łączy się z serwerem bardzo szybko. Szybciej niż ze zwykłymi serwerami. Zacznę od gry w trybie przetrwania i już tutaj pojawia się moja pierwsza skarga, ponieważ nie jest to błąd tylko po prostu brak szczęścia. Mianowicie zespawnowałem się w dziurze, w liściach pomiędzy drzewami. Nie mogłem się wydostać, bo spawn był automatycznie zabezpieczony przeciwko grieferom. Po wydostaniu się z tej dziury (efekt mnie uwolnił) mogłem się wreszcie zająć szukaniem błędów. Pierwszą rzeczą jaką pobiegłem sprawdzić były tak zwane „block lagi”, to znaczy – czy trzeba zniszczyć pięć razy blok, aby cokolwiek z niego wypadło. Na szczęście takowego laga nie było, co dla mnie na start było wielkim plusem. Grając dalej nie znalazłem żadnych błędów związanych z rozgrywką lub klatkami na sekundę (FPS), no, może już nie w tym trybie. Następnym trybem będą mapy typu adventure. Wgrywając taką mapę musimy pamiętać o tym, że te serwery nie mają szczególnie dużo pamięci RAM. Co oznacza, że jeżeli wgramy mapę, która zawiera bardzo dużo command bloków czy redstone’a to nie liczmy na 40 FPS-ów, bo się rozczarujemy. Mnie i tak ten problem nie dotyczy, bo nie przepadam za takimi mapami, szczerze mówiąc nie przepadam za żadnymi mapami adventure.

Na koniec chciałbym podziękować efektowi za zaproszenie na serwer i miszystp za towarzyszenie w trybie przetrwania. Bardzo dziękuję za uwagę, dobranoc.

Aztix

 

Klikasz ustawiasz i grasz z taka łatwością obsługi poradzi sobie każdy.
Bardzo ciekawy system dodawania znajomych do własnego świata.
Czy odbiega to znacząco od zwykłego serwera „vanilla”?
Dla użytkowników, którzy rozpoczęli dopiero swoje podboje w minecraftowym świecie raczej nie ma to znaczenia.
Cechy:
– Łatwość konfiguracji.
– Szybki dostęp do danego świata.
– Grasz tylko, gdy masz dostęp.
– Kontrola nad graczami.
– Automatyczne Backupy świata.
– Nieinwazyjny system mini gier

Niestety brak tu możliwości wgrywania własnych map jak i kontroli obsługi Realms bez wychodzenia do głównego ekranu gry.
Zawansowane możliwości tworzenia map z użyciem innych edytorów raczej odpadają.
Jednak sam Realsms nada się idealnie, aby zagrać wspólnie z przyjaciółmi na serwerze Creative/Survival czy próbując swoich sił dostępnych minigrach.

miszastp

 

Oficjalna strona Minecraft Realms: https://minecraft.net/realms

Może Ci się również spodoba

13 komentarzy

 1. Doctor pisze:

  Raczej dla leniwych ludzi – miły dodatek, ale nic poza… 2/10

 2. Mmesek pisze:

  „co jeden miesiąc przy 20% zniżce.” czyli za każdy kolejny miesiąc 20%taniej? lepsza oferta niż ta półroczna :f

  • efektPL pisze:

   Ale za to odnawia automatycznie, jeśli ktoś nie przywykł do takiego trybu płatności i zapomni zablokować to mu się automatycznie opłaci następny miesiąc.

   • Mmesek pisze:

    czyli kupuje takie coś, płace 8 euro i następny miesiąc mam 20% taniej?

    • kkrriss pisze:

     ta, ale później niestety przez cały czas masz (w tym momencie włączyłem kalkulator bo nie chce mi się liczyć) 6,4 ojro (chyba)

     • Mmesek pisze:

      według mnie lepsze tak przez nawet 3 miesiące od oferty 3 miesięcznej która ma tylko -10% ;f
      Bo jak widać (z tego co przeczytałem tu) Mojang daje maksimum zniżkę -20%

     • matiyarosz pisze:

      Myśle ze marketingowcy Mojangu nie dali plamy. Można wybrać opcje za €8 i wtedy nie musisz pamietać aby wyłączyć automatyczne odnawianie lub płacić €6 i maszyna będzie odnawiała ofertę kiedy jej sie podoba.

     • Mmesek pisze:

      I tak taniej :f kupując serwer na 3 miesiące płace 18E i zaoszczędzam 6Euro które mogę dać albo na następny miesiąc lub na gre C:

     • matiyarosz pisze:

      Wiadomo, ze taniej – o to im w końcu chodzi. Powiedzmy ze kupiłeś Realmsy tylko na miesiąc i wybrałeś opcje z automatycznym przedłużaniem aby wyszło taniej. Niestety zapomniałeś wyłączyć przedłużenia na następny miesiąc i w taki sposób ty wysłałeś niepotrzebne pieniądze a Mojang na Tobie zarobił.

      Ja w taki sposób dałem zarobić firmie OVH dodatkowe £5.04 bo zapomniałem (w zasadzie to nie wiedziałem, bo jestem głupi i nie przeczytałem umowy) napisać do nich aby nie przedłużali usługi na kolejny miesiąc. Tak działa marketing :p

     • Mmesek pisze:

      nie kupowałbym na miesiąc tylko od razu na 2 ;D

     • AnonimowiHejkeszy pisze:

      WRACAĆ DO MYCRAFT CZARNE OWCE!

 3. krzycho001 pisze:

  Całe pół sieci się wypowiedziało 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *